Diyabet Nedir Kitapçığı - Büyük Tüp Mide Kitapçığı - Büyük Eklem Ağrılarında PRP Tedavisi - Büyük Dermatoloji - Büyük Sağlıklı Beslenme DySISmap Anne Sütü ve Emzirme Rehberi - Büyük Çarpıntı - Büyük
Eklem Ağrılarında PRP Tedavisi - Küçük Dermatoloji - Küçük Sağlıklı Beslenme DySISmap Anne Sütü ve Emzirme Rehberi - Küçük Çarpıntı - Küçük

Obezite Artık Tokat Tıp Fakültesinde Tarih Oldu

    Obezite ameliyatlarını tercih  eden hastalar  artık yurt dışından araştırıp Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesini tercih ediyor. Tokat GOP Tıp Fakültesinde obezite ameliyatlarını başarı ile yapan sağlık ekibi doktorlarından Yard.Doç.Dr. Emin Daldal gazetemize başarıyla gerçekleştirdikleri Obezite ameliyatları ile ilgili bilgiler verdi.

    Yard.Doç.Dr. Emin Daldal ;obezite olan kişilerin kabusu aşırı kilolar ve düzensiz beslenme diğer adı ile şişmanlık artık tarihe karışmak üzere.Tokat Tıp Fakültesinde mide küçültme ameliyatlarını başarıyla sonuçlanıyor. Tokat Tıp Fakültesinde bir arada bulunan özel Doktor sağlık ekibimizle  artık yeni yaşam isteyen tüm obezite hastalarına yardımcı oluyoruz. Yeniden  beslenme alışkanlığı,yeni sosyal hareketli yaşam ve en önemlisi sağlıklı bir bedene yeniden kavuşmak isteyen herkes artık Tokat Tıp Fakültesini tercih ediyor.Artık gün geçtikçe taleplerin yurt dışından da olması bu önemli cerrahi işlem olan (Tüp Mide yani mide küçültme ameliyatlarında ) artış olduğunun bir  göstergesi. Burda amaçlanan ise yıllar içinde bir nedenden ötürü obezite aşırı şişmanlıkla mücadele de çaresiz kalan hastalara yardımcı olmak. Uzun zaman diet,spor ile başaramadığında sağlık problemi artışı görüldüğü ve önüne geçilemediği durumlarda sağlık heyetinin kararı ile eğer ameliyata uygun görülen durumlarda kapalı olarak yapılan bir cerrahi işlemdir.

   Çağın ciddi hastalığı haline gelen obezitenin cerrahi tedavisinde başta tüp mide ameliyatı olmak üzere, gastrik by-pass ameliyatları hastalarımız için etkin bir tedavi yöntemi olarak kliniğimizde yapılmaktadır.

  Modern Tıbbın ilerlemesi, laparoskopik tekniklerin gelişmesiyle kapalı olarak ( Laparoskopik) yapılan ameliyatlar daha az risk ve daha hızlı iyileşme sağlıyor. GOP Tıp Fakültesi uzun zamandır yaptığı obezite ameliyatları ile yılda yaklaşık 250 -300 hastaya şifa dağıtıyor. Tokat merkez, ilçeler, beldeler, köyler ve Türkiye`nin bir çok ilinden hatta yurt dışından bile hasta gelerek Tokat’ta obeziteden kurtulmak için ameliyat olarak bu ciddi hastalıktan kurtulma yönünde büyük bir adım atarak memleketine dönüş yapıyor.

GOP Tıp Fakültesi Doktorlarından Yard.Doç.Dr.Emin Daldal çağın hastalığı olan obezitenin cerrahi tedavisinde uygulanan ameliyatların gerekçelerini anlattı. Kilo problemi olan insanların sosyal yaşamlarındaki başlıca sorunlarını anlatarak, obezitenin normal yaşamı olumsuz yönde etkilediğini, hastaların günlük işlerini yapmakta zorlandıklarını, toplum içinde kendilerini huzursuz hissettiklerini belirtti. Hastalardaki eşlik eden rahatsızlıkların başında şeker(diabet), tansiyon, bel ağrısı, horlama sorunlarının görüldüğünü ifade etti..

Obezite nedeniyle bize müraacat eden hastaların tüm klinik testleri yapıldıktan sonra vücut kitle indeksleri 40 ın üzerinde veya 35-40 arası olup hipertansiyon, diabet gibi eşlik eden hastalığı olanlarda hasta bilgilendirilerek onay vermesi durumunda ameliyat için değerlendiriyoruz dedi. Bu aşamada hastaları Kardiyoloji, Psikiyatri, Göğüs Hastalıkları, Endokrinoloji ve Anestezi kliniği ile konsülte ediliyoruz. Hastalarımıza mutlaka gastroskopi ve batın ultrasonografisi yapıyoruz. Uygun görülmesi halinde hastayı ameliyata alıyoruz. Tüp mide ameliyatı 18-65 yaş arası hastalarda önerilmektedir.

Ülkemizde tecrübeli ekipler ile başarılı bir şekilde obezite ameliyatları gerçekleştirilmesi ve Avrupa ülkelerine göre maliyetin daha uygun olması nedeniyle yurt dışından da gelen hastalarımız oluyor.

  En sık yapılan tüp mide ameliyatında midenin yaklaşık % 75’lik kısmını çıkarıyoruz. Böylece hastanın yemesini kısıtlamış oluyoruz. Ayrıca midenin çıkarılan kısmında acıkma hissi veren hormon bulunduğundan ameliyat sonrası hastalarda acıkma hissi azalıyor. Bu ameliyatlarda da her ameliyatta olduğu gibi düşükte olsa risk var. Ameliyat sonrası kaçak ve kanama ameliyatın önemli risklerinden fakat bu oran kaçak için % 1’in altında , kanama % 2 civarında görülmekte. Ameliyat yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Ameliyat sonrası hastalarımıza 4. Gün tomografi çekip kontrolü yaparak taburcu ediyoruz.

   Ameliyattan sonra beslenme nasıl olmalı?

Ameliyat sonrası hastalarımıza ilk 15 gün sıvı gıda veriyoruz. Hastalarda yaklaşık 100-150 cc kadar mide hacmi kalması nedeniyle hastalarımız az miktarda fakat sık sık besleniyorlar. Sonraki 15 gün püre kıvamında gıdalara geçiyoruz. 1 aydan sonra ise iyi çiğniyerek katı gıdaya geçmesini öneriyoruz. 1 yıl içerisinde fazla kilolarının en az % 50’sini vermesini hedefliyoruz. Bu arada hastalarımızı fiziksel aktiviteler için destekliyoruz. Hastalarımızı 1, 3, 6 ve 12. aylarda kontrole çağırıyoruz. Hastalarda verdikleri kilolar ile birlikte yaşam kalitelerinin arttığını, tansiyon, şeker (diabet), bel ağrısı gibi rahatsızlıklarının gerilediğini gözlemliyoruz.

GOP Tıp Fakültesi doktorlarından Yard.Doç.Dr.Emin Daldal Balıkesir Bandırma`dan gelen karı-koca eşlere mide küçültme ameliyatını yaptıklarını ve sağlık durumlarının gayet iyi olduğunu ifade etti.

 Tüp mide ameliyatı olan Leman Çil ve eşi Mustafa Çil başarılı geçen tüp mide ameliyatının gerekçelerini anlattı. Ziyarette bulunduğumuz Balıkesir’den Mustafa ve Leman Çil sırayla (Tüp Mide Ameliyatı) mide küçültme opersayonu ile iyi bir ameliyat geçirdiklerini belirtti. İlk Leman Çil tüp mide ameliyatı olduğu için eşine daha çok cesaret verdiğini söyledi. 2 gün arayla operasyon yapılan çiftin sağlık durumunun iyi olduğu gözlendi.

Mustafa Çil Eşimle aynı zamanda ameliyat olmayı uygun gördüm. Mustafa Çil aynı beslenme planı yapılması için eşi Leman hanımla karar vererek Tokat’ı seçtiklerini söyledi. Mustafa Çil`de aşırı kilodan dolayı kalp, şeker, tansiyon gibi sağlık sorunları olmasından dolayı artık günlük yaşamında zorluklar çektiğini dile getirdi ve bu yüzden bir an önce birlikte ameliyat olup kurtulmak istedim dedi.

  Eşi Leman hanımda da yine benzer sağlık sorunları olduğu için bel fıtığı nefes darlığı halsizlik ,tansiyon, diabet(şeker) olması kendini oldukça zorlamış. Leman hanım 106 kiloya gelmesi , eşi Mustafa beyinde 127 kiloya ulaşması onların sağlık yönünden olumsuz yaşam şartlarına zemin hazırlaması ile birlikte karar verip Tokat İline gelerek Tokat GOP Tıp Fakültesinde (Tüp Mide Ameliyatı) ile yeni yaşama başlamak istediklerini dile getirdi.

  Mustafa Çil 127 kilodan 80-85 arasına inmeyi hedefliyor. Eşi Leman hanımda 106 kilodan 60 kiloya düşmeyi hedeflemekte. Çil ailesi hem dengesiz, hem yanlış beslenme ve artı ailesel (kalıtsal) nedenler olduğunu söylediler.

Çil ailesi bu ameliyatı olmayı aslında 3 yıl önce obezite nedeniyle ameliyat olan kızları Ferhan`ın 86 kilo vermesiyle daha çok cesaret aldıklarını belirtti.156 Kilo olan Ferhan hanım 3 yıl öncesine kadar çektiği tansiyon,(diabet) şeker, hormon bozukluğu gibi sağlık sorunları için karar vererek tüp mide ameliyatı olmuş. Ferhan Çil önce anne ve babasına sonrada çevresinde bu sorunları olan herkese tavsiye ettiğini açıkladı. Ferhan Çil nasıl bu hale geldiğini kısaca şöyle özetledi.

2 ailenin ilk torunu olunca aile fertlerin fazlasıyla yemek yedirme isteğinden dolayı önüne geçilmez kilo artışı ve beslenme problemi oluştu. 27 yaşında bu kapalı ameliyatla yeninden doğdum . Aşırı beslenme yüzünden sağlığım kötü etkilenmiş. Tansiyon hastalığı çocukken başladığı için şeker, tansiyon ,hormon bozukluğunu yıllarca çektim. Dietle , sporla ,cevap alamayınca tüp mide ameliyatına karar verdim. Yanlış zamansız beslenme aslında herkesi  olumsuz etkiler.

(Haber Foto Kamuran Özdemir)

Kaynak:http://hursozgazetesi.com/obezite_artik_tokat_tip_fakultesinde_tarih_oldu-8908-haber-3-eu.html
Tüm Haberler

Daha Fazla Göster

Fotoğraflar


C Blok Binamız Hizmete GirmiştirC Blok Binamız Hizmete GirmiştirC Blok Binamız Hizmete Girmiştir

İletişim Bilgileri


    Adres: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi/Hastanesi Kaleardı Mah. Muhittin Fisunoğlu Cad. Ali Şevki Erek Yerleşkesi Merkez/TOKAT
    E-Posta: hastane@gop.edu.tr
    Telefon: 0 356 212 95 00 - 444 77 60
    Faks: 0 356 212 21 42
    Randevu: 0 356 214 44 00 - 214 48 00
    Özel Muayene: 0 356 214 50 50

Copyright © 2012, 2018 Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi/Hastanesi.
Tasarım: Hastane Otomasyon Birimi.