Diyabet Nedir Kitapçığı - Büyük Tüp Mide Kitapçığı - Büyük Eklem Ağrılarında PRP Tedavisi - Büyük Dermatoloji - Büyük Sağlıklı Beslenme DySISmap Anne Sütü ve Emzirme Rehberi - Büyük Çarpıntı - Büyük
Eklem Ağrılarında PRP Tedavisi - Küçük Dermatoloji - Küçük Sağlıklı Beslenme DySISmap Anne Sütü ve Emzirme Rehberi - Küçük Çarpıntı - Küçük

BEBEK DOSTU HASTANE

 

Emzirme Politikamız

1. Hastanemiz bebek dostu hastanedir.

2. Hastanemiz; bebek beslenmesinde "anne sütü ile besleme" politikası uygular. İlgili tüm sağlık çalışanlarımız bu politikayı yürütmekten sorumludurlar.

3. Hastanemizde sağlık çalışanlarımız, başarılı emzirme için düzenli olarak hizmet içi eğitime alınmakta ve eğitimler periyodik olarak tekrarlanmaktadır.

4. Hastanemize başvuran gebelerimize 32. Haftadan itibaren "Anne Sütü ve Emzirme Eğitimi" verilmektedir. Görsel yayınlar (“Anne Sütü ve Emzirme Rehberi” ve “Anne Sütü ve Emzirme Broşürü” ) hazırlanarak eğitim esnasında annelere sunulmaktadır

5. Tıbbi bir gereksinim olmadıkça hastanemizde doğan tüm bebekler anne sütü ile beslenmektedir. Bebek her istediğinde emzirilmektedir.

6. Anne sütü ile beslenen bebeklere emzik, biberon ek besin verilmemesi için annelere eğitim verilmektedir.

7. Tıbbi bir zorunluluk olmadıkça bebekler doğumu takiben ilk yarım saat/bir saat içersinde hemşire gözetiminde emzirilmekte ve annelere doğru emzirme tekniği, emzirme sırasında karşılaşılabilecek güçlükler gibi konularda uygulamalı eğitim verilmektedir.

8. Hastanemizde emzirme odası ve anne-bebek uyum odası bulunmaktadır.

9. Hastanemizde doğan her bebeğin tıbbı gerekçe yoksa annesi ile aynı odada kalması sağlanacaktır. Anneler bebeklerinden ayrı kalmak zorunda olduklarında; annelere, anne sütü ile beslemenin nasıl sürdürüleceği hakkında bilgi verilir, süt sağma teknikleri öğretilir. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde yatan bebekler için süt sağma pompaları ile anne sütleri sağılmakta, oluşturulan uygun ortamlarda kullanılmak üzere saklanmaktadır. Sütün sağılması, saklanması ve transferi hakkında annelere bilgi verilmektedir.

10. Hastanemizde mama reklamı yapan afiş, poster vb. bulundurulmasına hastane yönetimi tarafından izin verilmemektedir. Pediatri servisleri, kadın hastalıkları- doğum servisleri, doğum salonu, çocuk yoğun bakım, yenidoğan yoğun bakım, pediatri poliklinikleri ve kadın-doğum polikliniklerinde, emzirme politikası, anne sütü ve emzirmeyi özendirici afiş ve posterler sergilenmektedir.

11. Anneler, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri ve emzirmenin sürekliliğini sağlamak için hastanemize veya başka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları konusunda bilgilendirilmektedir.

12. Anne ve bebek taburcu olduktan sonra da, iletişim kurulabilecek adresler paylaşılarak desteğe devam edilmektedir. Düzenli poliklinik kontrolleriyle emzirmenin devamlılığı sağlanır.

13. Taburculuk öncesi her anneye hastanemiz tarafından hazırlanan başarılı emzirme teknikleri ve bebek bakımı taburculuk eğitimini içeren ebeveyn eğitim-bilgilendirmesi ile ilgili yazılı bilgiler verilmektedir.

 

Anne Sütü ve Emzirme Rehberi için buraya tıklayınız.

Fotoğraflar


C Blok Binamız Hizmete GirmiştirC Blok Binamız Hizmete GirmiştirC Blok Binamız Hizmete Girmiştir

İletişim Bilgileri


    Adres: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi/Hastanesi Kaleardı Mah. Muhittin Fisunoğlu Cad. Ali Şevki Erek Yerleşkesi Merkez/TOKAT
    E-Posta: hastane@gop.edu.tr
    Telefon: 0 356 212 95 00 - 444 77 60
    Faks: 0 356 212 21 42
    Randevu: 0 356 214 44 00 - 214 48 00
    Özel Muayene: 0 356 214 50 50

Copyright © 2012, 2018 Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi/Hastanesi.
Tasarım: Hastane Otomasyon Birimi.